27 Ekim, 2010

DİKKAT ! BU BESİNLER ZAYIFLATIYOR...

Bu aralar Hürriyet Gazetesinde Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun "İşte Kilo Dosyası" diye bir yazı dizisi var. Kızkardeşim biraz kilo vermek istediğinden bilgileri onun ile paylaşayım diye hergün bir telaş okuyorum. Niyetim dosya haline getirip, en son olarak ona vermek. Aşağıdaki yazı bu günkü yazıdan sadece küçük bir alıntı. Sizlerle de paylaşmak istedim. Siz eğer isterseniz sadece kilo değil doğru ve sağlıklı beslenmek ile ilgili şeylerden de bahsediyor, banakalırsa kendiniz okuyun.

Zayıflatan besinler

Bazı yiyecekler kararında ve doğru zamanda tüketildiklerinde kilo vermenize yardımcı olabilir. İşte bazı örnekler...
1. ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağının da bir kaşığı diğer yağlar gibi 120-130 kalori enerji içeriyor ama tekli yağlardan zengin olması tokluk hissini artırmasına ve depolanmış yağların daha kolay çözülmesine yardımcı oluyor. Yağ tercihinizi zeytinyağından yana kullanın. 2. CEVİZ, BADEM, FINDIK: Üçünün de 100 gramı yaklaşık 600 kalori. Bu nedenle günde üçünden birini veya üçünün karışımını toplamda 30 gram yemeniz yeterli. Bu tercihi ara öğünlerde de kullanabilirsiniz. Üçünün de omega-3’ten zengin olması ve tokluk hissi vermesi kilo kontrolünü kolaylaştırıyor. 3. SİRKE VE LİMON: Kalori değerleri neredeyse yok gibi bir şey ama ikisi de hangi yiyeceğe eklenirse o yiyeceğin glisemik yükünü düşürüyor. Ayrıca sirkedeki asidik asit ve limondaki sitrik asit, tokluk hissini destekliyor.

4. GREYFURT: Düzenli tüketildiğinde (mesela öğlen ve akşam yarım greyfurt) kilo kaybını destekleyen bir meyve.
5. YEŞİL ÇAY: Her gün 2-3 bardak içmekte fayda var. İçindeki kateşinler metabolizmayı hızlandırıyor.
6. NAR: Düzenli nar suyu içmek, henüz bilinmeyen bir mekanizmayla insülin direncini azaltıyor. Nar suyu içenlerde bel yanları daha çabuk eriyor.
7. YOĞURT: Yağsız veya yarım yağlı yoğurt -özellikle probiyotik bakterilerden zenginse- mükemmel bir kilo yönetimi desteği sağlıyor. Ara öğünler için harika bir seçenek. Yarım su bardağı diyet yoğurt en fazla 50-60 kalori enerji içeriyor.

8. KAHVALTIDA YULAF LAPASI: Yarım yağlı veya yağsız sütle ya da yoğurtla hazırlanan yulaf lapası mükemmel bir kahvaltı seçeneği olabilir. Yulafın tokluk hissini artırarak kilo kontrolünü kolaylaştırdığı biliniyor.
9. HAŞLANMIŞ YUMURTA: Kolesterol sorununuz yoksa, kalp damar hastası değilseniz, doktorunuzla konuşarak her gün kahvaltıda haşlanmış bir yumurta yiyerek güne başlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta tokluk hissini artırıyor, proteinden zengin olduğu için metabolizmayı hızlandırıyor.

3 yorum:

YeMeK vAkTi dedi ki...

bende zayuflamak istiyorum bende bende...Bu besinleri ölçüsünde yersek eminim etkili olur

NEŞELİ MUTFAK dedi ki...

Bende istiyorum zayıflamak ama boğazımızdan kısamıyoruz.biraz pis boğazlık mı var yoksa çikolatadan ayrılamıyormuyum ne:))

Karen Hanim dedi ki...

Çok keyifli okudum! Aklımda kalacak. Teşekkürler.