12 Nisan, 2010

82 yaşındaki Betül Mardin'den kadınlara öğütler...


Daha öncede bir yerlerde bahsettim sanıyorum ben iyi yaşanmış, dolu dolu geçen, sağlam duruşlu kadın hayatlarını, okumayı severim. Yıllar önce Ayşe Kulin'in Füreyyası'nı (Türkiye'nin kadın seramik sanatçısı) bir solukta okuyup bitirmiştim. Vehbi Koç'un kızı Suna Kıraç'ın hayat hikayesi de inanılmaz etkilemişti beni. Yine Ayşe Kulin'in Türkan'ı yakın zamanda okuduğum ve çok beğendiğim bir kitap olmasının yanısıra bu kitapların hepsindeki yaşanmışlıklar, azim, ayakta duruş ve mücadeleyi hep çok takdir ederek okudum. Kaldı ki genel olarak bizler için duygusal, sulu gözlü gibi ifadeler ... çok yaygın kullanılırken aslında kadınlar ne kadar güçlü, özverili ve azimliler. Anne olmak bile sanıyorum ki bunun en güzel örneği. Aşağıda ki yazı bu gün sabah mail'ime geldi. Hepsine katılmıyor olsanız bile yaşanmışlıkların ve tecrübenin önemli olduğunu düşünürsek güzel öğütler var içinde. Kimbilir belki zaten yaptığımız ve denediğimiz şeylerdir ama, ard arda okumak bile güzel.....

1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.

2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.

3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.

4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)

5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.

6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!

7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesele benim babam, hiç üşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.

8. Olumlu olacaksın.

9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.

10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği olduğunu bileceksin!! !
1 yorum:

mandalincikmazi dedi ki...

Merhabalar canım,
yorum ve ziyaret için teşekkür ederim..
Güllü keki mutlaka yapmanı tavsiye ediyorum gerçekten çok güzel...
Segiler.......