11 Ocak, 2011

SAĞLIKLI SU İÇMEK İÇİN DAMACANA SU SATIN ALMAK YETMİYOR


Türkiye Sağlık Vakfı'nın sayfasında okuduğum bu yazıyı sizler ile de paylaşmak istiyorum. Daha önceleri bir çok kereler bu konu ile ilgili yazılar okumuştum. Vakfın sayfasında yer alan bu yazı, bütün okuduklarımı pekiştirdi. Uzun zamandır artık damacana şişe değil, 5lt.'lik sulardan alıyoruz. Onları da güneş görmeyen ve serin yerde tutmaya, açıldıktan sonra çabuk tüketmeye çalışıyorum. En önemlisi de sanıyorum, temizliğini tam olarak yapamadığımızı düşündüğüm pompalardan kurtulmuş olmak. Umarım bilgiler sizin de işinize yarar. Banakalırsa üstünde düşünmeye değer bir konu.

Aldığınız suyu belli bir süre içinde tüketmeniz gerek.
Ambalajlı suları kapağı açtıktan sonra 10 gün içinde tüketmeniz gerekiyor.

Ambalajlı Su Üreticileri Derneği'nin uyarısına göre öncelikle alınan suyun Sağlık Bakanlığı tarafından izini olup olmadığına, etiketin üzerinde izin tarihi ve sayısının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Satın alınan suyun 4 ayrı yerinde etiket olması suyun bakanlığın kriterlerine uygun olup olmadığını gösteriyor. Suyun gövdesinde kabartma yazı, emniyet bandında ve kapağında suyun markasının bulunması, yine etiket bilgilerinde cinsi, üretim adresi, suya uygulanan işlemler ve suyun sahip olduğu parametreler mutlaka yer alması gerekiyor. Güvenlik bandının zedelenmiş ve açık olmaması suyu ilk sizin açtığınızı gösteriyor.

Damacana suyun doğrudan güneş ışığı almayan, yeterince havalandırılan temiz bir ortamda saklanması gerekiyor. Su bu şekilde değişime uğramadan en az 10 gün süreyle sağlıklı yapısını koruyor. Damacana suyu ayrıca serin ve kuru bir ortamda muhafaza etmek gerekiyor.

Damacana suyun kullanımının pratikliği açısından hemen hemen herkesin evinde mevcut pompaların temizliği, suyun ömrünün olabildiğince uzaması için önemli. Yaygın olarak kullanılan bu pompaların temizlenmediği ve zaman zaman yenilenmediği taktirde suda ciddi koku ve tat bozukluklarına neden oluyor.

Su pompalarının iç kısmında bulunan körüklerin sürekli nemli olması buraya toz taneciklerinin yapışmasına sebep oluyor. Bu da zamanla birikerek ciddi bir kirlilik oluşturuyor. Suda bu kötü tat ve kokuyu hissetmeye başladığınız anda pompayı yenilemek ya da çok iyi bir şekilde temizlemek gerekiyor.

3 yorum:

NEŞELİ MUTFAK dedi ki...

Evet artık bende almıyorum damacana su.Tadı biraz tuaf geliyor bana..

Kitchen Sweet Kitchen dedi ki...

Damacana su çok sağlıksız.Yaz sıcağında güneş altında üstü açık arabalarda taşıyorlar.Güneş ışığına maruz kalan suyu bırakın içmeyi kullanmak bile doğru değil.Marketlerde henüz açılmamış kolilerden şişe su alıyoruz.Taşıması biraz zahmetli ama ne yapalım!

gül dedi ki...

ne güzel anlatmişsın.ALLAH razı olsun.hayırlı günler.