25 Nisan, 2012


AYŞE KULİN/GİZLİ ANLARIN YOLCUSU

Gizli anların yolcusu okuduğum en son kitap. Ayşe Kulin kitapları hep beğenerek okuduğum, keyif aldığım, sürükleyici ve kitaplığımda bolca bulunan kitaplardandır. Bu son kitabı ile ilgili her şey aslında aşağıda yazıyor. Banakılırsa değişik okunabilir bir kitap. Konu etkiliyor insanı. Ama nedendir bilinmez biraz anlatamayacağım, okurken ürperdiğim, yüzümü buruşturduğum, sonu nasıl bitecek acaba diye okuduğum, nasıl tarif edilir bilemediğim bir duygu karmaşası yarattı bende. Yanlış anlamayın konusu değil, anlatımı değil belki çoğumuza çok uzak olan, inişli çıkışlı, karanlık tarafı çoğunlukta kalan, aynı kişinin bir kaç karaktere bürünmek zorunda kaldığı hayat tarzı. Umarım ne demek istediğimi bu kadar karma karışık cümleler ile anlatabilmişimdir. Ama en iyisi banakalırsa okuyun, kendi yorumunuzu yapın derim.
Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitap yerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize... Acı bir kaza... Bir anda ağızdan kaçan bir söz... Ansızın yayınevine gelen bir dosya... Birbirine dolanmış eşarplar... Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.

Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi içindeki sırlarla en yakınlarını yaralayan ailelerin öykülerini soluk kesen bir tempoyla okuyacaksınız.

1 yorum:

jewel dedi ki...

Diğer kitaplarından biraz farklı bir tarzda. Bunu da diğerleri gibi hemen okudum ama sadece bu kadar da olur mu sonu nasıl bitecek merakıyla...